Empik zamyka ponad 40 sklepów w galeriach handlowych.

Wydarzenia, eventy, artykuły, informacje

Empik zamyka ponad 40 sklepów w galeriach handlowych.

Już 4 maja galerie handlowe zostaną częściowo otwarte. Czy znajdziemy w nich wszystkie znane nam sklepy? Otóż aktualna sytuacja w kraju i na świecie daje do myślenia wielu spółkom, które negocjują wysokość czynszu w nowych realiach. Zdaniem prezesa firmy 4F – przy zachowaniu przedkryzysowego poziomu czynszów handel nadal będzie ponosił gigantyczne straty. Uważa, że to będzie rzeź najemców. Zdaje się, że podobnego zdania musi być zarząd Empiku, który po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji postanowił zamknąć ponad 40 sklepów stacjonarnych w galeriach handlowych.

Grupa Empik prognozuje, że ze względu na stan epidemii, który będzie polską rzeczywistością przez kolejne kilkanaście miesięcy, centra handlowe zanotują znaczące spadki odwiedzalności. Nowy reżim sanitarny, zamknięte kina, ograniczony dostęp do stref fitness i rozrywki, foodcourtów, a także potencjalne bankructwa mniejszych sieci, spowodują, że duże centra handlowe stracą znacząco na swojej atrakcyjności. – czytamy w komunikacie.

Nie podano do informacji, o które dokładnie sklepy chodzi. Jednak zarząd Empiku nie wyklucza zamknięcia kolejnych sklepów w galeriach handlowych. Jak możemy przeczytać w komunikacie – “Obecnie prowadzone są negocjacje w zakresie modyfikacji warunków najmu, odzwierciedlających nową rzeczywistość ekonomiczną”.

Empik liczy na sprzedaż internetową

Grupa Empik uważa, że nawyki części klientów zmieniać się będą ku zakupom online. Jeśli spojrzeć na wyniki sprzedaży, jest to bardzo prawdopodobne. Już teraz Empik notuje trzycyfrowe wzrosty w sprzedaży online i digital, której udział w 2019 zbliżył się do 40% obrotów, a w tym roku oczekiwany jest jego dalszy znaczący wzrost. Firma zapowiada dalsze inwestycje w tym obszarze.