Coraz niższy poziom wody w Wiśle! Będzie jeszcze gorzej

Wydarzenia, eventy, artykuły, informacje

Coraz niższy poziom wody w Wiśle! Będzie jeszcze gorzej

Poziom wody w Wiśle już od jakiegoś czasu utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W sobotę (25.04) w stacji pomiarowej Wisła-Bulwary poziom Wisły wyniósł 54 cm. W niedzielę (26.04) było to 51 cm, a dzisiaj (27.04) spadł do 49 cm.

Czy padnie rekord?

Stan alarmowy na tym odcinku wynosi 650 cm, a stan ostrzegawczy 600 cm!  Z prognoz IMGW wynika, że stan wody będzie dalej malał – do końca kwietnia spaść ma do 46 cm. Przypomnijmy – najniższy poziom wody w Wiśle w Warszawie odnotowano w sierpniu 2015 roku – wyniósł 26 cm.

Problem nie dotyczy tylko Warszawy – w całej Polsce z powodu suszy stan rzek jest wyjątkowo niski. W wielu miejscach w Polsce pomiary zaczynają wykazywać rekordowo niskie wartości. Na przykład w województwie lubelskim jest to Tyśmienica.

Odkrywanie skarbów

W związku z niskim poziomem wód w wielu miejscach można trafić na ciekawe “skarby” historyczne i nie tylko. W okolicach Wólki Gołębskiej z nurtu Wisły wyłoniły się pozostałości dawnej wojskowej przeprawy kolejowej, a w Lublinie z Bystrzycy wyłonił się…rower miejski, który kiedyś ktoś postanowił wrzucić do Wisły.